Evecon – energeetikaettevõte, mis kujundab Baltimaade tulevikku

Baltimaade juhtiv energiaparkide arendaja Evecon on lühikese aja jooksul näidanud oma tugevust nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Valmis ehitatud või ehituses on tänaseks üle 35 projekti, mille seas ka mastaapsed energiapargid, mis moodustavad kokku ligi 700 MW. Ainuüksi Eestisse lisandus 2024. aastal Eveconiga seotud ettevõtete päikeseparkide ehitustega üle 100 MW tootmisvõimsusi ehk kümnendik sellest, mis on Eestis praegu juba kasutuses. Ettevõtte ligi 2 GW energiaportfelli keskmes on nii tuule-, päikese-, akuparkide ja teiste energiaparkide arendamine.

Usaldusväärne koostööpartner

Eveconi arendusmeeskond Eestis, Lätis ja Leedus on näidanud häid tulemusi mitte ainult ettevõtte enda energiaparkide arendamisel, vaid ka teistele klientidele lõpparendusteenust pakkudes. Riigiti vaadates on ettevõtte tegevus ka varieerunud, lähtudes kohalikest eripäradest.

Rootsi taustaga investeerimisfond Niam Infra ja Evecon lõid mullu ühisettevõtte ja alustasid koostööd kokku 110 MW võimsusega päikese- ja akuparkide arendamiseks Lätis. See partnerlus Põhja-Euroopas tunnustatud investeerimisfondiga võimaldab Eveconil strateegiliselt uurida ja arendada uusi võimalusi kogu Balti piirkonnas.

Samuti kuulub Eveconi arenduste hulka 2024. aastal Kirikmäel valminud Baltimaade suurim, enam kui 77 MW tootmisvõimsusega päikesepark. Park rajati koostöös rahvusvahelise investeerimisfondiga Mirova, kes ei tee mastaapseid investeeringuid kergekäeliselt. Ometigi valisid nad omale partneriks just Eveconi.

Investeeringuid Eestisse tuues näitab Evecon, et usaldusväärse partnerina on võimalik investeeringud teha edukalt vastu turgu ehk ise kõiki riske võttes, hoides seeläbi kokku maksumaksja raha ja võimaldades energiat tarbijale kõige soodsamal viisil.

„Evecon on kasvanud jõuliseks ja usaldusväärseks partneriks energeetikasektoris, tuues turule innovaatilisi lahendusi ja suurprojekte, mis tagavad kindla energiavarustuse kogu regioonis. Koostöö rahvusvaheliste partneritega aitab meil viia ellu mastaapseid arendusi, mis loovad pikaajalist väärtust,“ lausus Eveconi juht Karl Kull.

Kindlustamas Baltimaade energiatulevikku

Eveconi arendusjuhi Karl-Joonatan Kvelli sõnul teeb Evecon lisaks hoolikatele partnerlussuhetele tihedat koostööd kohalike omavalitsuste, kogukondade ja maaomanikega, et tagada projektide edukas elluviimine. „Esimese arendajana Eestis pakkus Evecon vabatahtliku sammuna kohalikele omavalitsustele välja kogukonna kasumudeli lepingu päikeseenergia tootmise puhul – 0,6% jaama kogutoodangu maksumusest. Samuti oleme esimestena pakkunud kohalikele omavalitsustele välja toetuse salvestusparkide opereerimise eest,“ märkis ta.

Lähtuvalt elektrienergia turu vajadustest on suurenemas tuuleenergia arenduste osakaal. Samuti on olulisel kohal energiasalvestusvõimekus ning hübriidlahenduste rajamine, mis võimaldab tuulikute ja päikeseparkidega samasse liitumispunkti ka täiendavad akupargid.

Kuigi 2024. aastast on selja taga mitmeid suuprojekte, ei ole ettevõttel plaanis tempot maha võtta. „Meie lähituleviku plaanides on mitmed võimsad energeetikaprojektid, mis mitte ainult ei tugevdada meie kohalolekut turul, vaid aitavad ka kindlustada energia stabiilsuse ja jätkusuutlikkuse kogu regioonis. Suuremad tuuleprojektid jõuavad ehitusõigusesse hiljemalt 2026. aasta keskpaigaks, sealhulgas arendused Lääneranna, Lüganuse ja Tõrva vallas. Kokku on Evecon arendamas tuuleparke üheksas erinevas omavalitsuses,“ lausus Kvell.

Mandri-Euroopa suurima akuparkide kompleksi arendaja

Eveconi, Prantsuse päikeseenergiatootja Corsica Sole ning rahvusvahelise investeerimisfondi Mirova poolt loodud ühisettevõtte Baltic Storage Platform kaudu rajatakse Harjumaale kaks salvestusparki koguvõimsusega 200 MW ning kogu salvestusmahuga 400 MWh. Kiisa akupark valmib plaani kohaselt tänavu sügisel ning Aruküla akupark 2026. aasta kevadel.

„400 MW akuparkide kompleks on Baltimaade energiavarustuse kindluse seisukohalt murranguline projekt. See aitab tasakaalustada energiavõrku, vähendada sõltuvust välismõjudest ja luua stabiilsema ning paindlikuma elektrisüsteemi kogu regioonis. Võrgu sageduse tõusu või languse korral aitavad akud kiiresti salvestada või siis anda elektrivõrku vajalikku energiat, et tasakaalustada muudatuse mõju. Selle tehnoloogia abil saab süsteemile pakkuda erinevaid reguleerimisteenuseid,“ ütles Eveconi projektijuht Risto Virveste.

Eveconil on täna Baltimaades töös salvestusvõimsusi 600 MW ulatuses, millest kolmandik on praegu ehituses. Konkurentsivõimeline akutehnoloogia on ennast juba tõestanud ning lähiaastail valmivad Eveconi akupargid aitavad pakkuda energiaturule kõiki vajalikke teenuseid olukorras, kus Eesti ja teised Balti riigid on just ühinenud Mandri-Euroopa sagedusalaga.