Evecon: taastuvenergeetika projektide kaardistamine aitab rohepöörde ära teha enne tähtaega

Baltimaade juhtiv energiaparkide arendaja Eveconi hindas positiivseks arengut, et kliimaministeerium hakkas tänavu kaardistama taastuvenergeetika projektide seisu. See võimaldab riigil rohepöörde ära teha enne plaanitud tähtaega.

“Taastuvenergeetikas tehti lõppeval aastal oluline samm edasi,” tõdes Evecon OÜ tegevjuht Karl Kull. “Väga positiivseks arenguks oli see, et kliimaministeerium hakkas kaardistama taastuvenergeetika projektide seisu. See tõestas, et päris suures ulatuses tehakse tuuleparkide arendusi ka maismaale, mitte ainult ei planeerita mereparkide tulevikuarendusi. Kui Eesti samal suunal edasi jätkab, siis saab rohepööre tehtud enne 2030. aastat.”

Kulli sõnul kujunes Eveconile endale lõppev aasta läbimurdeks, mil avalikkusele suhteliselt tundmatust taastuvenergia tootjast sai energeetikaettevõte, mis lisaks siinses piirkonnas jätkuvatele arendusprojektidele hakkab lähitulevikus pakkuma elektrisüsteemi reguleerimisteenuseid ning mille investeeringud on strateegiliselt tähtsad kogu Euroopa turu vaates.

„Oleme seda meelt, et varustuskindlust on võimalik tagada koostöös erasektoriga avatud turu keskkonnas ning Eesti energiajulgeoleku tagamiseks tuleks lähtuda tehnoloogianeutraalsuse põhimõttest, et soodustada sobivate seadmete tulekut,“ lausus Kull.

Tänavu alustasid tööd neli Eveconi rajatud eri suuruses päikeseparki. Juulis valmis Paides Eesti esimene suurem tracker-lahenduse ehk liikuvate paneelidega päikesepark koguvõimsusega 8,74 MW. Septembris avas Evecon Valga vallas Tsirguliina aleviku lähistele rajatud Lõuna-Eesti suurima päikesepargi koguvõimsusega ligemale 16 MW. Lisaks alustas Mustvees tööd Vase park võimusega 4,4 MW ning Elvas Ringimetsa park võimsusega 3 MW.

Novembris lõid Evecon ja Prantsusmaa juhtiva energiasalvestamise ettevõtte Corsica Sole loodud ühisettevõtte Baltic Storage Platform, mis rajab Eestisse 2026. aastaks 400 MWh akuparkide kompleksi. Tegemist on võimsaima omataolise akupargi kompleksiga terves Mandri-Euroopas.

Leedus valmis Eveconil sel aastal 44 MW ulatuses päikeseparke energiaühistu vormis tegutsevatele tootevtarbijatele (prosumer).

Eesti kapitalil põhinev Baltikumi juhtiv energeetikaparkide arendaja Evecon arendab 2024. aasta lõpuks välja 78 päikesejaama koguvõimsusega 1465 MW ning 2027. aasta lõpuks 20 tuuleparki võimsusega 1200 MW.